UFO Highbay Light Solis, 150-200W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
74.20€ (92.01€ inc. VAT)
LED industrial light UFO Highbay Light Solis is suitable for warehouse and industrial premises up to 15 m high. The lamp is equipped with high quality LED technology and optics suitable for high rooms, and is also suitable for demanding places thanks to its durable housing.
LED industrial light UFO Highbay Light Solis perfectly replaces the old type of energy-consuming industrial lighting.
The light is equipped with a safety wire.
Uses: Commercial spaces, Industrial spaces, Offices| Colour | black |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | Ø300x176mm |
| IP class | IP65 |
| Socket | Integrated LED |
| Beam angle | 120° |
| Power (W) | 200 |
| Input power (V) | 100-277V |
| Supply block | Sosen |
| Frequency | 50Hz |
| PF | >0.95 |
| CRI | >80 |
| Dimmable | 1-10V |
| LED module | SMD2835 |
| Lumens (lm) | 30000 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 150 |
| Energy class | D |
| Colour temperature (K) | 4000K |
| Luminaire lifespan | L70B10 >102000h |
| Operating temperature | -40°C...+40°C |
| Installation type | Pendant |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 5 years |
| Brand | RMS Lighting |
| UFO 150lmW | Download file |
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.








