Table Lamp Alzaluce Globo Metal E27, 20cm, black
54.20€ (67.21€ inc. VAT)
Alzaluce is a very versatile metal table lamp: you can use it to illuminate your nightstand, your desk oor you can use it to have an extra light in that cozy corner of your living room.
Thanks to the curved spiral filament from the lightbulb, the metal Alzaluce emanates a warm light.
You can complete this light with a different finish of LED E27 bulb, rosette, lamp holder and textile cable. Ask for a quotation!
Each Creative-Cables light is designed, and assembled in Italy and is tested and CE certified by independent laboratories according to the strictest regulations in force.
| Colour | black |
| Material | Metal |
| Measurements | 1500mm |
| Socket | E27 |
| Power (W) | 20 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Dimmable | Bulb based |
| Lumens (lm) | 150 |
| Energy class | G |
| Colour temperature (K) | 2000K |
| Installation type | Surface mounted |
| Certificates | CE |
| Warranty | 2 years |
| Brand | Creative Cables |
| Datasheet | Download file |
Matching products
-

On back orderup to 1 week
UFO Highbay Light Solis, 150-200W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
74.20€ (92.01€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 9W, 4000K, 670lm, 120°, 630x60x100mm, black
57.50€ (71.30€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 17W, 4000K, 1200lm, 120°, 1200x60x100mm, black
79.90€ (99.08€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, white
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, black
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling and wall light RITA Essen Mini, GU10, black
28.00€ (34.72€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x2, black
57.00€ (70.68€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x3, black
89.00€ (110.36€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.








