Table Lamp Alzaluce Globo Metal E27, 20cm, chrome
52.90€ (65.60€ inc. VAT)
Alzaluce is a very versatile metal table lamp: you can use it to illuminate your nightstand, your desk oor you can use it to have an extra light in that cozy corner of your living room.
Thanks to the curved spiral filament from the lightbulb, the metal Alzaluce emanates a warm light.
You can complete this light with a different finish of LED E27 bulb, rosette, lamp holder and textile cable. Ask for a quotation!
Each Creative-Cables light is designed, and assembled in Italy and is tested and CE certified by independent laboratories according to the strictest regulations in force.
| Colour | chrome |
| Material | Metal |
| Measurements | 1500mm |
| Socket | E27 |
| Power (W) | 20 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Dimmable | Bulb based |
| Lumens (lm) | 280 |
| Energy class | G |
| Colour temperature (K) | 2200K |
| Installation type | Surface mounted |
| Certificates | CE |
| Warranty | 2 years |
| Brand | Creative Cables |
| Datasheet | Download file |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, white
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, black
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, white
21.30€ (26.41€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.







