MAGNET LED pendant track light TOTTORI DIM 12W, 2700K, black
57.90€ (71.80€ inc. VAT)
New generation luminaire with a modern design and power of 12W. The color temperature is 2700K.
Low voltage Magnetic lights operate at only 48V making them safe around children and pets.
Lights are easy to reorganize on magnetic tracks.
Uses: Cafés, Commercial spaces, Corridors, Galleries, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Offices, Restaurants, Showrooms| Colour | black |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | 100x80mm |
| Cutout size | Ø32 |
| IP class | IP20 |
| Socket | |
| Beam angle | 24° |
| Power (W) | 12 |
| Input power (V) | 48V |
| Supply block | Flicker free |
| Frequency | 50-60Hz |
| CRI | 90 |
| Dimmable | No |
| LED module | Bridgelux |
| Lumens (lm) | 960 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 80 |
| Colour temperature (K) | 2700K |
| Luminaire lifespan | 30 000h |
| Operating temperature | 0°C ... +40°C |
| Installation type | Magnetic track, Pendant |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 2 years |
| Brand | ForteLED |
| Datasheet Magnetic LED track light Tottori 12W | Download file |
Matching products
-

On back orderup to 1 week
UFO Highbay Light Solis, 150-200W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, black
74.20€ (92.01€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 9W, 4000K, 670lm, 120°, 630x60x100mm, black
57.50€ (71.30€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 17W, 4000K, 1200lm, 120°, 1200x60x100mm, black
79.90€ (99.08€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, white
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, black
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling and wall light RITA Essen Mini, GU10, black
28.00€ (34.72€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x2, black
57.00€ (70.68€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x3, black
89.00€ (110.36€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.









