LED Surface mounted light sphere DL322 series, 10W, 3000K, 60°, black
38.50€ (47.74€ inc. VAT)
DL322 is a spherical downlight with oblique axis rotation. It has 340 degrees of free rotation and can be adjusted to a maximum of 40 degrees for oblique illumination. Its elegant appearance and wider installation options are suitable for more and more application areas.
Uses: Cafés, Commercial spaces, Corridors, Galleries, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Offices, Restaurants, Showrooms| Colour | black |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | Ø120x96mm |
| IP class | IP20 |
| Socket | |
| Beam angle | 60° |
| Power (W) | 10 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Supply block | Flicker free |
| Frequency | 50Hz |
| PF | ≥0.9 |
| CRI | ≥80 |
| Dimmable | No |
| LED module | CREE COB |
| CCT | No |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 100 |
| Energy class | F |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 50 000h |
| Operating temperature | -20°C ... +45°C |
| Installation type | Surface mounted |
| Certificates | CE, RoHS, SAA |
| Warranty | 3 years |
| Brand | UPSHINE |
| UP-SHINE SPEC of CL102A-2.5-8W | Download file |
| TL322B-12W-DA-3000K-60° | Download file |
Matching products
-

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, white
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, black
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, white
21.30€ (26.41€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, black
21.30€ (26.41€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x300mm, white
17.15€ (21.27€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x300mm, black
17.15€ (21.27€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.








