LED Recessed light sphere DL322 series, 12W, 3000K, 60°, black
50.50€ (62.62€ inc. VAT)
DL322 is a spherical downlight with oblique axis rotation. It has 340 degrees of free rotation and can be adjusted to a maximum of 40 degrees for oblique illumination. Its elegant appearance and wider installation options are suitable for more and more application areas.
Uses: Cafés, Commercial spaces, Corridors, Galleries, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Offices, Restaurants, Showrooms| Colour | black |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | Ø172x100mm |
| Cutout size | 150-160mm |
| IP class | IP20 |
| Socket | |
| Beam angle | 60° |
| Power (W) | 12 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Supply block | Flicker free |
| Frequency | 50Hz |
| PF | ≥0.9 |
| CRI | ≥80 |
| Dimmable | No |
| LED module | CREE COB |
| CCT | No |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 100 |
| Energy class | F |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 50 000h |
| Operating temperature | -20°C ... +45°C |
| Installation type | Recessed |
| Certificates | CE, RoHS, SAA |
| Warranty | 3 years |
| Brand | UPSHINE |
| UP-SHINE SPEC of CL102A-2.5-8W | Download file |
| TL322B-12W-DA-3000K-60° | Download file |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
Outdoor wall light AMAS, E27x2, Ø80x135x335mm, IP54, graphite
56.00€ (69.44€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Outdoor wall light AMAS, E27, Ø80x135x210mm, IP54, graphite
37.00€ (45.88€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Outdoor bollard light AMAS, E27, Ø80x250mm, IP54, graphite
53.00€ (65.72€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Outdoor bollard light AMAS, E27, Ø80x800mm, IP54, graphite
80.00€ (99.20€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED outdoor bollard light ROYAL MILE mini, 13W, 260°, 3000K, 151x151x151mm, IP65, grey
103.00€ (127.72€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED outdoor bollard light ROYAL MILE, 13W, 260°, 3000K, 151x151x800mm, IP65, grey
161.00€ (199.64€ inc. VAT) -

On back orderup to 1 week
UFO Highbay Light Solis, 150-200W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
74.20€ (92.01€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 9W, 4000K, 670lm, 120°, 630x60x100mm, black
57.50€ (71.30€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.









