LED Linear light LION EMERGENCY 18W, 4000K, 2520lm, IP65, 600x70x50mm, white
71.70€ (88.91€ inc. VAT)
Dust and water resistant LED luminaire. Electronic, fixed output control gear. Comes with emergency block (working time 2 hours).
Supplied with quick-fix brackets for surface mounting. For suspended mounting additional accessories can be provided separately.
The luminaire can be connected to the line at 200W max.
Uses: Bathrooms, Indoors, Industrial spaces, Outdoors| Colour | white |
| Material | Polycarbonate |
| Measurements | 600x70x50mm |
| UGR | <21,5 |
| IP class | IP65 |
| Battery life | 2h |
| Socket | |
| Beam angle | 120° |
| Power (W) | 18 |
| Input power (V) | 165-240V |
| Supply block | Flicker free |
| Frequency | 50-60Hz |
| CRI | ≥80 |
| Dimmable | No |
| LED module | EPISTAR |
| Lumens (lm) | 2520 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 140 |
| Energy class | D |
| Colour temperature (K) | 4000K |
| Luminaire lifespan | 50 000h |
| Operating temperature | -20°C... +65°C |
| Installation type | Pendant, Surface mounted |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 5 years |
| Brand | TOPE |
| Lineaarvalgusti LED LION otsast jätkatav 18W, 4000K, 2520lm, 600x70x50mm, IP65, valge DATASHEET | Download file |
Matching products
-

On back orderup to 1 week
UFO Highbay Light Solis, 150-200W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
74.20€ (92.01€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 9W, 4000K, 670lm, 120°, 630x60x100mm, black
57.50€ (71.30€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 17W, 4000K, 1200lm, 120°, 1200x60x100mm, black
79.90€ (99.08€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, white
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, black
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling and wall light RITA Essen Mini, GU10, black
28.00€ (34.72€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x2, black
57.00€ (70.68€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x3, black
89.00€ (110.36€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.





