LED emergency exit light with pointers TERNO-3 3W, 6400K, 250lm, IP65, 60x117x350mm, TEST button
59.90€ (74.28€ inc. VAT)
LED emergency exit light TERNO-3 has an exceptionally cool light temperature (6400K).
Included in the set comes an emergency block, which lasts for 1h after being disconnected from the main power source. The battery capacity is 400 mAh.
Includes pointer stickers.
Uses: Bathrooms, Cafés, Commercial spaces, Corridors, Galleries, Hotels, Indoors, Industrial spaces, Museums, Offices, Restaurants, Showrooms| Material | Polycarbonate |
| Measurements | 60x117x350mm |
| IP class | IP65 |
| Battery life | 3h |
| Battery capacity (mAh) | 1200 |
| Socket | |
| Beam angle | 120° |
| Power (W) | 3 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Frequency | 50-60Hz |
| PF | >0.5 |
| CRI | ≥80 |
| Dimmable | No |
| Lumens (lm) | 250 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 83.33 |
| Colour temperature (K) | 6400K |
| Luminaire lifespan | 40 000h |
| Operating temperature | +5°C...+30°C |
| Installation type | Surface mounted |
| Certificates | CE, EAC |
| Warranty | 2 years |
| Brand | GTV |
| Recessed light ELVA GU10, round, Ø85x45mm, IP54, black Datasheet | Download file |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, white
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, black
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, white
21.30€ (26.41€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.





