LED recessed light OGLA EMERGENCY 3W, 6400K, 200lm, Ø124x61mm, white
99.43€ (123.29€ inc. VAT)
LED recessed light OGLA is an industrial luminaire with exceptionally cool light temperature (6400K). This luminaire can be installed both as recessed and surface-placing.
Included in the set comes an emergency block, which lasts for 3h after being disconnected from the main power source. The battery capacity is 1500 mAh.
Additionally, the set includes two different lenses, which allow for switching between a 120° and 140° scattering angle.
Uses: Indoors, Industrial spaces| Colour | white |
| Material | Polycarbonate |
| Measurements | Ø124x61mm |
| Cutout size | Ø100-105 |
| IP class | IP20 |
| Battery life | 3h |
| Battery capacity (mAh) | 1500 |
| Socket | |
| Beam angle | 120°-140° |
| Power (W) | 3 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Frequency | 50-60Hz |
| PF | >0.5 |
| CRI | ≥80 |
| Dimmable | No |
| Lumens (lm) | 200 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 66.66 |
| Colour temperature (K) | 6400K |
| Luminaire lifespan | 60 000h |
| Operating temperature | +5°C...+30°C |
| Installation type | Recessed, Surface mounted |
| Certificates | CE, EAC |
| Warranty | 2 years |
| Brand | GTV |
| Recessed light ELVA GU10, round, Ø85x45mm, IP54, black Datasheet | Download file |
| Juhised | Download file |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, white
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, black
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, white
21.30€ (26.41€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.










