Pendant light E27, with textile cable, brushed titanium
50.85€ (63.05€ inc. VAT)
A pendant light designed for lovers of industrial style and lighting solutions with exposed light bulbs.
This pendant light is ideal to give a modern touch to any environment: the metal finishes are perfect to help you play with miscellaneous materials but in a perfectly inspired by the world of factory style, while thanks to the naked light bulb you can modulate the intensity of the light according to your needs.
You can complete this light with a different finish of LED E27 bulb, rosette, lamp holder and textile cable. Ask for a quotation!
Each Creative-Cables light is designed, and assembled in Italy and is tested and CE certified by independent laboratories according to the strictest regulations in force.
Uses: Cafés, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Restaurants, Showrooms| Colour | brushed titanium |
| Material | Metal |
| Measurements | 1200mm |
| Socket | E27 |
| Power (W) | 20 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Dimmable | Bulb based |
| Lumens (lm) | 150 |
| Energy class | G |
| Colour temperature (K) | 2000K |
| Installation type | Surface mounted |
| Certificates | CE |
| Warranty | 2 years |
| Brand | Creative Cables |
| Datasheet | Download file |
| Manual | Download file |
Matching products
-

On back orderup to 1 week
UFO Highbay Light Solis, 150-200W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
74.20€ (92.01€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 9W, 4000K, 670lm, 120°, 630x60x100mm, black
57.50€ (71.30€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 17W, 4000K, 1200lm, 120°, 1200x60x100mm, black
79.90€ (99.08€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, white
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, black
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling and wall light RITA Essen Mini, GU10, black
28.00€ (34.72€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x2, black
57.00€ (70.68€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x3, black
89.00€ (110.36€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.









