MAGNET LED track light NAGANO 6W, 2700K, DALI DIM, 110x45x22mm, black
68.80€ (85.31€ inc. VAT)
MAGNET LED track light NAGANO is a new generation luminaire with a modern design and power of 6W.
Low voltage Magnetic lights operate at only 48V making them safe around children and pets.
Lights are easy to reorganize on magnetic tracks.
These particular luminaires come with the included DALI dimming feature.
Uses: Cafés, Galleries, Indoors, Living spaces, Museums, Showrooms| Colour | black |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | 110x45x22mm |
| IP class | IP20 |
| Socket | |
| Beam angle | 36° |
| Power (W) | 6 |
| Input power (V) | 48V |
| Supply block | Flicker free |
| Frequency | 50-60Hz |
| PF | >0.9 |
| CRI | 90 |
| Dimmable | DALI |
| LED module | Osram COB |
| Lumens (lm) | 480 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 80 |
| Energy class | G |
| Colour temperature (K) | 2700K |
| Luminaire lifespan | 30 000h |
| Operating temperature | 0°C ... +40°C |
| Installation type | Magnetic track |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 2 years |
| Brand | ForteLED |
| Datasheet Magnetic LED track light Nagano 6W | Download file |
Matching products
-

In stock
Aluminium profile 3m, recessed 30,3×9,8×21,3mm, silver with cover and end caps
18.00€ (22.32€ inc. VAT) -

In stock
Aluminium profile 2m, recessed 30,3×9,8×21,3mm, silver with cover and end caps
12.00€ (14.88€ inc. VAT) -

In stock
Aluminium profile VISIONAL 3m, surface, 18x6mm, horizontally BENDABLE, silver, with cover and end caps
15.95€ (19.78€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.










