MAGNET LED track light NAGANO 18W, 3000K, white
54.90€ (68.08€ inc. VAT)
New generation luminaire with a modern design and power of 18W. The color temperature is 3000K.
Low voltage Magnetic lights operate at only 48V making them safe around children and pets.
Lights are easy to reorganize on magnetic tracks.
Uses: Cafés, Galleries, Living spaces, Museums, Showrooms| Colour | white |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | 330x45x22mm |
| IP class | IP20 |
| Socket | |
| Beam angle | 36° |
| Power (W) | 18 |
| Input power (V) | 48V |
| Supply block | Flicker free |
| Frequency | 50-60Hz |
| CRI | 90 |
| Dimmable | No |
| LED module | Osram COB |
| Lumens (lm) | 1440 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 80 |
| Energy class | G |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 30 000h |
| Operating temperature | 0°C ... +40°C |
| Installation type | Magnetic track |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 2 years |
| Brand | ForteLED |
| Datasheet | Download file |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 9W, 4000K, 670lm, 120°, 630x60x100mm, black
57.50€ (71.30€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 17W, 4000K, 1200lm, 120°, 1200x60x100mm, black
79.90€ (99.08€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, white
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, black
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling and wall light RITA Essen Mini, GU10, black
28.00€ (34.72€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x2, black
57.00€ (70.68€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x3, black
89.00€ (110.36€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini round rosette, GU10x3, black
91.00€ (112.84€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.









