MAGNET LED track light MAINZ 8W, 2700K, 36°, DALI DIM, Ø40x95mm, black
89.90€ (111.48€ inc. VAT)
Magnet LED track light MAINZ is a compact and stylish interior luminaire with a color temperature of 2700K . Its minimalist design allows the luminaire to be used as an interior element for a variety of indoor spaces both big and small.
Each light source uses 8W of power.
These particular luminaires come with the included DALI dimming feature.
Uses: Cafés, Commercial spaces, Corridors, Galleries, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Offices, Restaurants, Showrooms| Colour | black |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | Ø40x95mm |
| IP class | IP20 |
| Socket | |
| Beam angle | 36° |
| Power (W) | 8 |
| Input power (V) | 48V |
| Supply block | Flicker free |
| Frequency | 50-60Hz |
| CRI | 90 |
| Dimmable | |
| LED module | Bridgelux |
| Lumens (lm) | 640 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 80 |
| Colour temperature (K) | 2700K |
| Luminaire lifespan | 30 000h |
| Operating temperature | 0°C ... +40°C |
| Installation type | Magnetic track |
| Warranty | 2 years |
| Brand | ForteLED |
| Datasheet | Download file |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, white
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, black
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, white
21.30€ (26.41€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.







