LED track light MAINZ 7W, 3000K, 1F, white
Original price was: 33.00€.16.50€Current price is: 16.50€.
The LED track light MAINZ 7W is a compact and stylish interior luminaire with a warmer color temperature 3000K that is well suited for creating a cozy atmosphere.The minimalist design allows the luminaire to be used as an interior element for different surfaces.
SALE! ASK FOR STOCK BALANCE!
Uses: Cafés, Galleries, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Restaurants, Showrooms| Colour | white |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | Ø40x200mm |
| IP class | IP20 |
| Socket | |
| Beam angle | 24° |
| Power (W) | 7 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Frequency | 50-60Hz |
| PF | >0.9 |
| CRI | 90 |
| Dimmable | No |
| LED module | Bridgelux COB |
| Lumens (lm) | 700 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 100 |
| Energy class | F |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 30 000h |
| Operating temperature | 0°C ... +40°C |
| Installation type | 1-phase track |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 2 years |
| Brand | ForteLED |
Matching products
-

In stock
Aluminium profile GLS1 2m surface 6,1x16x2020mm, white
9.50€ (11.78€ inc. VAT) -

In stock
Aluminium profile GLC1 2m surface corner 16,2x12x8,5x2020mm, white
8.42€ (10.44€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Outdoor pendant light ERDA E27, Ø300x1500mm, IP54, white
100.00€ (124.00€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Garden light GRAZIE into ground GU10, IP44, black
23.75€ (29.45€ inc. VAT) -

In stock
Aluminium profile 3m, recessed 30,3×9,8×21,3mm, silver with cover and end caps
18.00€ (22.32€ inc. VAT) -

In stock
Aluminium profile 2m, recessed 30,3×9,8×21,3mm, silver with cover and end caps
12.00€ (14.88€ inc. VAT) -

In stock
Aluminium profile VISIONAL 3m, surface, 18x6mm, horizontally BENDABLE, silver, with cover and end caps
15.95€ (19.78€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.







