LED track light MAINZ 7W, 3000K, 1F, black
Original price was: 33.00€.16.50€Current price is: 16.50€.
The LED track light MAINZ 7W is a compact and stylish interior luminaire with a warmer color temperature 3000K that is well suited for creating a cozy atmosphere.The minimalist design allows the luminaire to be used as an interior element for different surfaces.
SALE! ASK FOR STOCK BALANCE!
Uses: Cafés, Galleries, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Restaurants, Showrooms| Colour | black |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | Ø40x200mm |
| IP class | IP20 |
| Socket | |
| Beam angle | 24° |
| Power (W) | 7 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Frequency | 50-60Hz |
| PF | >0.9 |
| CRI | 90 |
| Dimmable | No |
| LED module | Bridgelux COB |
| Lumens (lm) | 700 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 100 |
| Energy class | F |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 30 000h |
| Operating temperature | 0°C ... +40°C |
| Installation type | 1-phase track |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 2 years |
| Brand | ForteLED |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, black
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling and wall light RITA Essen Mini, GU10, black
28.00€ (34.72€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x2, black
57.00€ (70.68€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x3, black
89.00€ (110.36€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini round rosette, GU10x3, black
91.00€ (112.84€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light LUCERNO, GU10x3, gold/black
45.00€ (55.80€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light LUCERNO, GU10x3, white
45.00€ (55.80€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light LUCERNO, GU10x3, black
45.00€ (55.80€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.








