LED track light BERLIN SLIM 30W, 3000K, DALI DIM, 24°, 3F, black
LED track light BERLIN SLIM is designed with a modern look. Professional light has a slim adapter with the driver power of 30W. Direction of the light beam can be changed as desired by 350° and 90°.
Also available in grey colour – Ask for availability!
Comes with the DALI dimming feature.
Uses: Cafés, Commercial spaces, Galleries, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Offices, Restaurants, Showrooms| Colour | black |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | Ø70x160mm |
| IP class | IP20 |
| Socket | |
| Beam angle | 24° |
| Power (W) | 30 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Supply block | KGP |
| Frequency | 50-60Hz |
| PF | >0.9 |
| CRI | 90 |
| Dimmable | DALI |
| LED module | Bridgelux COB |
| Lumens (lm) | 3300 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 110 |
| Energy class | F |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 50 000h |
| Operating temperature | -30°C ... +40°C |
| Installation type | 3-phase track |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 5 years |
| Brand | ForteLED |
| DATASHEET | Download file |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, white
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, black
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, white
21.30€ (26.41€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.



