LED surface mounted light BERGEN 15W, 3000K, UGR19, IP65, Ø75x152mm, white/chrome
Original price was: 37.50€.30.00€Current price is: 30.00€. (37.20€ inc. VAT)
LED surface mounted light BERGEN has a charming design, where the white outside together its chrome inside makes a pleasant atmosphere in Your home.
Uses: Cafés, Commercial spaces, Corridors, Galleries, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Restaurants, Showrooms| Colour | white |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | Ø75x152mm |
| UGR | <19 |
| IP class | IP65 |
| Socket | Integrated LED |
| Beam angle | 40° |
| Power (W) | 15 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Supply block | Flicker free |
| Frequency | 50-60Hz |
| PF | 0.97 |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| LED module | Bridgelux COB |
| Lumens (lm) | 1330 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 89 |
| Energy class | F |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 50 000h |
| Operating temperature | -20°C... +40°C |
| Installation type | Surface mounted |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 2 years |
| Brand | ForteLED |
| Datasheet BERGEN 15W | Download file |
Matching products
-
-20%

In stock
LED surface mounted light BERGEN 15W, 3000K, UGR19, IP65, Ø75x152mm, white/silver
Original price was: 37.50€.30.00€Current price is: 30.00€. (37.20€ inc. VAT) -
-20%

In stock
LED surface mounted light BERGEN 10W, 3000K, UGR19, IP65, Ø75x100mm, white/chrome
Original price was: 36.90€.29.52€Current price is: 29.52€. (36.60€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.





