LED Surface light redirectable rectangle DL259 series, 16W, 60°, 3000K, Triac DIM, black
54.90€ (68.08€ inc. VAT)
The DL259 series is a design cube LED surface light with an aluminum housing provides a great thermal management, which ensures a long lifespan. The light can be adjusted 23 degrees in all directions. Slide mounting design make an easier installation and maintenance.
Uses: Cafés, Commercial spaces, Corridors, Galleries, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Offices, Restaurants, Showrooms| Colour | black |
| Material | Aluminium |
| Measurements | 224x135x60mm |
| UGR | <21,5 |
| IP class | IP20 |
| Socket | |
| Beam angle | 60° |
| Power (W) | 16 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Supply block | Flicker free |
| Frequency | 50Hz |
| PF | >0.9 |
| CRI | ≥90 |
| Dimmable | Triac DIM |
| LED module | COB |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 90 |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 50 000h |
| Operating temperature | -20°C... +40°C |
| Installation type | Surface mounted |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 2 years |
| Brand | UPSHINE |
| UP-SHINE-SPEC-OF-DL259-SERIES | Download file |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, white
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, black
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, white
21.30€ (26.41€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.







