LED Surface light half circle WL46 series, 10W, 50°, 3000K, IP65, black
28.50€ (35.34€ inc. VAT)
WL46 series wall light won 2020 IF Award. Adopt high lumen SMD LED light source with high CRI, aluminum body with great hermal management. It can be installed individually as a wall light to create a charming atmosphere or in groups, to create various shapes. Light has IP65 high protection.
Uses: Bathrooms, Cafés, Commercial spaces, Corridors, Galleries, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Offices, Outdoors, Restaurants, Showrooms| Colour | black |
| Material | Aluminium |
| Measurements | 204x81x78mm |
| IP class | IP65 |
| Socket | |
| Beam angle | 50° |
| Power (W) | 10 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Frequency | 50-60Hz |
| PF | >0.9 |
| CRI | >80 |
| Dimmable | No |
| LED module | SMD |
| Lumens (lm) | 490-530 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 50 |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 50 000h |
| Operating temperature | -20°C ... +45°C |
| Installation type | Surface mounted |
| Brand | UPSHINE |
| WL46 Datasheet | Download file |
Matching products
-

On back orderup to 1 week
UFO Highbay Light Solis, 150-200W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
74.20€ (92.01€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 9W, 4000K, 670lm, 120°, 630x60x100mm, black
57.50€ (71.30€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 17W, 4000K, 1200lm, 120°, 1200x60x100mm, black
79.90€ (99.08€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, white
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 14W, 4000K, 820lm, 120°, 900x60x100mm, black
70.90€ (87.92€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling and wall light RITA Essen Mini, GU10, black
28.00€ (34.72€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x2, black
57.00€ (70.68€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x3, black
89.00€ (110.36€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.







