LED Panel light PL30120 series, 36W, 90°, 4000K, 300x1200x25mm, white
36.97€ (45.84€ inc. VAT)
PL-CK LED panel is a direct lighting product with high lumen efficiency. It makes full use of all light and is more cost effective compared with side lighting LED panel light. With integrated iron plate, providing great thermal management.
Uniform light effect with optic lens.
High lumen efficiency, 160lm/W.
Integrated iron plate design provides excellent thermal management.
Concise design offers high cost performance.
Anti-glare design,UGR<19
Built-out driver
| Colour | white |
| Material | Aluminium, PVC |
| UGR | <19 |
| IP class | IP50(for lamp part) / IP54(Below Ceiling) |
| Socket | |
| Beam angle | 90° |
| Power (W) | 36 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Frequency | 50Hz |
| CRI | >80 |
| LED module | SMD |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 160 |
| Colour temperature (K) | 4000K |
| Luminaire lifespan | 50 000h |
| Operating temperature | -10°C...+40°C |
| Installation type | Recessed |
| Brand | UPSHINE |
| PL-CK Datasheet | Download file |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, white
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, black
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, white
21.30€ (26.41€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.






