LED outdoor wall light SALTASENS PIR 5W, 3000K, 450lm, 120°, IP65, 180x240x230mm, gray
58.90€ (73.04€ inc. VAT)
LED outdoor light SALTASENS PIR comes with built in motion detection feature. This luminaire is solar powered and comes with built-in solar panels.
Three modes of brightness to choose:
Mode 1 – light works at a brightness level of 10% for 8 hours and turns to 100% for 20 seconds when someone enters the sensor’s effective range.
Mode 2 – Light works at a brightness level of 30% for 8 hours, and it turns to 100% for 20 seconds when someone enters the sensor’s effective range.
Mode 3 – Light works at a brightness level of 100% for the first 2 hours, 80% for another 2 and for the last 4 hours 30%.
Motion sensor properties: Detection area: 120° , max. 5-8m
(Sensor has a max. mounting height of 3,5m!)
Uses: Bathrooms, Industrial spaces, Outdoors| Colour | grey |
| Material | Aluminium, Metal, Polycarbonate |
| Measurements | 180x240x230mm |
| UGR | <21,5 |
| IP class | IP65 |
| Socket | |
| Power (W) | 5 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Frequency | 50-60Hz |
| CRI | ≥80 |
| Lumens (lm) | 450 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 90 |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 25 000h |
| Operating temperature | -40°C ... +50°C |
| Installation type | Surface mounted |
| Certificates | CE |
| Warranty | 3 years |
| Brand | TOPE |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
Ceiling and wall light RITA Essen Mini, GU10, black
28.00€ (34.72€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x2, black
57.00€ (70.68€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini, GU10x3, black
89.00€ (110.36€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light RITA Essen Mini round rosette, GU10x3, black
91.00€ (112.84€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light LUCERNO, GU10x3, gold/black
45.00€ (55.80€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light LUCERNO, GU10x3, white
45.00€ (55.80€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light LUCERNO, GU10x3, black
45.00€ (55.80€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Ceiling light LUCERNO, GU10x2, gold/black
30.00€ (37.20€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.





