LED surface mounted light TRIER 10W, 3000K, black
Original price was: 29.50€.14.75€Current price is: 14.75€.
LED light TRIER 10W is a downlight luminaire. Modern and stylish design is ideal for use on the wall and ceiling. This is the perfect
way to bring out more dynamic lighting solution in your home. The light beam angle is 24°.
| Colour | black |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | 80x80x85mm |
| IP class | IP20 |
| Socket | |
| Beam angle | 24° |
| Power (W) | 10 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Frequency | 50-60Hz |
| PF | >0.5 |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| LED module | COB |
| Lumens (lm) | 900 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 90 |
| Energy class | F |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Operating temperature | 0°C ... +40°C |
| Installation type | Surface mounted |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 2 years |
| Brand | ForteLED |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
Outdoor pendant light ERDA E27, Ø300x1500mm, IP54, white
100.00€ (124.00€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Garden light GRAZIE into ground GU10, IP44, black
23.75€ (29.45€ inc. VAT) -

In stock
Aluminium profile 3m, recessed 30,3×9,8×21,3mm, silver with cover and end caps
18.00€ (22.32€ inc. VAT) -

In stock
Aluminium profile 2m, recessed 30,3×9,8×21,3mm, silver with cover and end caps
12.00€ (14.88€ inc. VAT) -

In stock
Aluminium profile VISIONAL 3m, surface, 18x6mm, horizontally BENDABLE, silver, with cover and end caps
15.95€ (19.78€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.





