LED bulb E27, 10W, 940lm, 3000K, 200°, DIM
5.40€ (6.70€ inc. VAT)
Energy efficient E27 LED bulb 10W is perfect for usage in different environments where you want to create soft and warm lighting effects. The color temperature is 3000K and the beam angle is 200°. Has a dimming function.
Uses: Bathrooms, Cafés, Commercial spaces, Corridors, Galleries, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Offices, Outdoors, Restaurants, Showrooms| Colour | white |
| Material | Aluminium, Glass |
| Measurements | Ø60x112mm |
| IP class | IP20 |
| Socket | E27 |
| Beam angle | 200° |
| Power (W) | 10 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Supply block | Flicker free |
| Frequency | 50-60Hz |
| PF | >0.5 |
| CRI | ≥80 |
| Dimmable | Yes |
| CCT | No |
| Lumens (lm) | 940 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 94 |
| Energy class | F |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 25 000h |
| Operating temperature | -20°C... +40°C |
| Installation type | E27 socket |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 2 years |
| Brand | GTV |
| LD-SPCA60-10W_KP | Download file |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, white
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, black
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, white
21.30€ (26.41€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.





