Dimmer switch Triac
30.60€
Dimmer switch is durable PVC coated switch that are suitable for indoor use. Mostly used to dim the light in a room, for example, in restaurants, cafes, living rooms, etc. Dimmer switch have a rotary function and is suitable for lights with Triac DIM function.
The capacities of dimmer switches are:
LED 100W
LED 150W
LED 250W
LED 300W
LED 600W
Universal – suitable for dimming a halogen light source.
| Colour | white |
| Material | Aluminium, PVC |
| Measurements | 84x84mm |
| IP class | IP20 |
| Power (W) | 100 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Frequency | 50-60Hz |
| Dimmable | Yes |
| Operating temperature | 0°C ... +40°C |
| Installation type | Recessed |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 2 years |
| Brand | ForteLED |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, white
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, black
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, white
21.30€ (26.41€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.












