Garden light GRAZIE into ground GU10, IP44, black
23.75€ (29.45€ inc. VAT)
Ground-mounted garden lights are the perfect solution for any outdoor event. All you have to do is stick the light into the ground and point it at a suitable location. GRAZIE is easy to install, as it has a 1.5-meter cable with a plug.
The light is equipped with a GU10 socket, which allows the user to choose the power and color temperature of the light source according to individual needs and preferences.
The maximum allowed bulb power is 20W!
NB! Bulb is not included.
Uses: Outdoors| Colour | black |
| Material | Aluminium, Glass |
| Measurements | Ø60x96mm |
| IP class | IP44 |
| Socket | GU10 |
| Power (W) | 15 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Frequency | 50-60Hz |
| Dimmable | Bulb based |
| Operating temperature | -20°C...+35°C |
| Installation type | Into the ground |
| Certificates | CE, EAC |
| Brand | GTV |
| Grazie Datasheet | Download file |
| Grazie instructions | Download file |
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.





