LED wall light Esse14 7W, S14, 2700K, 560lm, Triac DIM, IP44, 50x500mm, dark wood
85.60€ (106.14€ inc. VAT)
With the new wall lamp and patented lamp holder Esse14 using LED S14d lightbulbs will be easier than ever, and even more striking.
Thanks to its curved lines, small size and designer touch, you will be able to shape your creations without overloading the lamp or taking up too much space.
Designed, developed and assembled in Italy, this lamp holder will help provide the perfect lighting ranging from small details to showy customised installations.
Thanks to the special sheath inserted in the lamp holder and when paired with linear LED S14 lightbulbs, this product will boast an IP44 waterproof protection degree. Safely attach the product wherever you most need it, from your outdoor patio to your bathroom mirror.
This lamp can be ordered with a 30cm lightbulb instead of the standard 50cm.
Uses: Bathrooms, Cafés, Commercial spaces, Corridors, Galleries, Hotels, Indoors, Living spaces, Museums, Offices, Outdoors, Restaurants, Showrooms| Colour | dark wood |
| Material | PVC |
| Measurements | 50x500mm |
| IP class | IP44 |
| Socket | S14 |
| Beam angle | 360° |
| Power (W) | 7 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Frequency | 50-60Hz |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Triac DIM |
| Lumens (lm) | 560 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 80 |
| Energy class | G |
| Colour temperature (K) | 2700K |
| Luminaire lifespan | 15 000h |
| Operating temperature | -10°C...+40°C |
| Installation type | Surface mounted |
| Certificates | CE |
| Warranty | 2 years |
| Brand | Creative Cables |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, white
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, black
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, white
21.30€ (26.41€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.














