LED outdoor wall light SALTASENS PIR 5W, 3000K, 450lm, 120°, IP65, 180x240x230mm, gray
58.90€ (73.04€ inc. VAT)
LED outdoor light SALTASENS PIR comes with built in motion detection feature. This luminaire is solar powered and comes with built-in solar panels.
Three modes of brightness to choose:
Mode 1 – light works at a brightness level of 10% for 8 hours and turns to 100% for 20 seconds when someone enters the sensor’s effective range.
Mode 2 – Light works at a brightness level of 30% for 8 hours, and it turns to 100% for 20 seconds when someone enters the sensor’s effective range.
Mode 3 – Light works at a brightness level of 100% for the first 2 hours, 80% for another 2 and for the last 4 hours 30%.
Motion sensor properties: Detection area: 120° , max. 5-8m
(Sensor has a max. mounting height of 3,5m!)
Uses: Bathrooms, Industrial spaces, Outdoors| Colour | grey |
| Material | Aluminium, Metal, Polycarbonate |
| Measurements | 180x240x230mm |
| UGR | <21,5 |
| IP class | IP65 |
| Socket | |
| Power (W) | 5 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Frequency | 50-60Hz |
| CRI | ≥80 |
| Lumens (lm) | 450 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 90 |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 25 000h |
| Operating temperature | -40°C ... +50°C |
| Installation type | Surface mounted |
| Certificates | CE |
| Warranty | 3 years |
| Brand | TOPE |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
LED pendant light RIM 36W, Ø600mm, 3000K, 120°, black
238.00€ (295.12€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 60-100W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
54.50€ (67.58€ inc. VAT) -

In stock
UFO Highbay Light Solis, 100-150W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
62.20€ (77.13€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, white
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x600mm, black
30.20€ (37.45€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, white
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x500mm, black
26.10€ (32.36€ inc. VAT) -

In stock
Pendant light HARTHA GU10, Ø53x400mm, white
21.30€ (26.41€ inc. VAT)
Related products
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.





