LED outdoor wall light HAMELN wave 6W, 3000K, 120°, IP65, black
Price
24% of VAT will be added to prices
43.00€
LED outdoor light HAMELN wave is wall luminaire with a power of 6 W. The luminaire leaves an effective beam on the wall up and down.
- Perfect replacement for traditional wall fittings
- Strong and sturdy aluminium body
- Elegant color finish
- Suitable for living rooms, corridors, pathways, stairways, walkways etc.
| Colour | black |
| Material | Aluminium |
| Measurements | 165x80x38mm |
| IP class | IP65 |
| Socket | |
| Beam angle | 120° |
| Power (W) | 6 |
| Input power (V) | 220-240V |
| Supply block | Flicker free |
| Frequency | 50Hz |
| PF | >0.5 |
| CRI | >80 |
| Dimmable | No |
| LED module | SMD |
| Lumens (lm) | 540 |
| Luminaire’s efficiency (lm/W) | 90 |
| Energy class | F |
| Colour temperature (K) | 3000K |
| Luminaire lifespan | 20 000h |
| Operating temperature | -25°C ... +45°C |
| Installation type | Surface mounted |
| Certificates | CE, RoHS |
| Warranty | 2 years |
| Brand | ForteLED |
Matching products
-

On back order1-2 weeks
Outdoor wall light AMAS, E27x2, Ø80x135x335mm, IP54, graphite
56.00€ (69.44€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Outdoor wall light AMAS, E27, Ø80x135x210mm, IP54, graphite
37.00€ (45.88€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Outdoor bollard light AMAS, E27, Ø80x250mm, IP54, graphite
53.00€ (65.72€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
Outdoor bollard light AMAS, E27, Ø80x800mm, IP54, graphite
80.00€ (99.20€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED outdoor bollard light ROYAL MILE mini, 13W, 260°, 3000K, 151x151x151mm, IP65, grey
103.00€ (127.72€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED outdoor bollard light ROYAL MILE, 13W, 260°, 3000K, 151x151x800mm, IP65, grey
161.00€ (199.64€ inc. VAT) -

On back orderup to 1 week
UFO Highbay Light Solis, 150-200W adjustable, 4000K, 150lm/W, 120°, 1-10V DIM, black
74.20€ (92.01€ inc. VAT) -

On back order1-2 weeks
LED wall light CATRINA MÕÕK 9W, 4000K, 670lm, 120°, 630x60x100mm, black
57.50€ (71.30€ inc. VAT)
Related products
Looking for new lights?
Võta ühendust
Are you planning a new lighting solution for a retail space or home? Contact our specialist and feel free to ask for advice.










